Owadzie domki na kwietnej łące

Na kwietnej łące rekreacyjnego parku położonego pomiędzy osiedlami Ogrodowa i Jagiełły zostały ustawione dwa domki dla owadów zakupione przez Urząd Miejski w ramach realizowanego aktualnie projektu „Ekozorientowani w gminie Brzesko”, którego przebieg nadzoruje Wydział Ochrony Środowiska. W ten sposób zamknięty został trzeci etap programu, którego głównymi założeniami są edukacja ekologiczna i praktyczne działania na rzecz poprawy naszego naturalnego otoczenia.

Owadzie domki ustawili pracownicy Brzeskich Zakładów Komunalnych odpowiedzialnych za utrzymanie zieleni na terenie gminy Brzesko. Bujnie rosnąca trawa zostanie skoszona w lipcu i będzie to jedyny taki zabieg przeprowadzony tutaj w tym roku – zgodnie ze sztuką i „kodeksem” obowiązującym przy pielęgnacji kwietnych łąk.

owadzie domki

Warto wiedzieć...

Rzadkie koszenie kwietnych łąk nie wynika wcale z zaniedbania, ale jest podyktowane racjonalną i przemyślaną gospodarką związaną z utrzymaniem zieleni. W przypadku, gdy łąki pokryte są jednorocznymi mieszankami, stosuje się jedno koszenie, najlepiej pod koniec sezonu wegetacyjnego, gdy rośliny przekwitną i wytworzą nasiona. Dwa razy w roku kosi się łąki wieloletnie.

W ogóle sens częstego koszenia traw jest coraz częściej poddawany w wątpliwość. Zwolennicy zmniejszenia częstotliwości takich zabiegów na poparcie swoich tez przedstawiają szereg przekonujących argumentów. O tym, że kosiarki hałasują, wie każdy, ale już mało kto zwraca uwagę na fakt, że taki sprzęt wytwarza mnóstwo spalin, niejednokrotnie ponad 10 razy więcej niż samochód. Pozostawiane celowo w dzikim stanie kwietne łąki działają antysmogowo. Jeden metr kwadratowy takiej łąki jest w stanie przyjąć od 5 do 11 gramów pyłów zawieszonych, które dzięki nim nie trafią do atmosfery. Zastępuje w ten sposób pięcioletnie drzewo. Zmniejszenie intensywności koszenia traw sprzyja też retencji. Wyższe trawy i kwiaty to dłuższe korzenie potrzebujące przyjęcia większej ilości wody opadowej, a to zmniejsza ryzyko lokalnych podtopień. To również magazyn wody w okresach długotrwałej suszy.

Wieloletnie łąki kwietne wytwarzają zdecydowanie więcej nektaru i pyłku niż łąki jednoroczne, a to stanowi raj dla fruwających zapylaczy. Żaden tradycyjnie utrzymywany trawnik tego nie zapewni. Łąki kwietne to także mniej szkodników i chwastów.

Jest jeszcze ważny aspekt ekonomiczny. Statystycy obliczyli, że w Polsce kosiarki spalinowe tankują około 40 milionów litrów benzyny rocznie, co kosztuje około 2 miliardów złotych.

Podsumowując, zamiast patrzeć na wypaloną, zżółkłą trawę lepiej cieszyć oczy barwnymi kwiatami porastającymi kwietne łąki. Koszone raz, góra dwa razy rocznie. Najlepiej ręczną kosą.

domki dla owadów

Projekt „Ekozorientowani w Gminie Brzesko – założenie hoteli dla owadów, nasadzanie ziół i roślin miododajnych, edukacja ekologiczna wraz z przeprowadzeniem konkursu” jest współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 19 730 złotych, z czego 13 811 zł to środki własne gminy, a 5 919 zł to dotacja przyznana przez WFOŚiGW.

domki dla owadów